M.A. Ford 3.80MM SPUR POINT DR
EDP: 27109
Sizes
| Diameter | 3.8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1496 |
| Shank Diameter | 3.8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 52mm |
| Length of Cut | 19mm |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



