M.A. Ford 27221850 ALTIMA COATED
EDP: 15491
Sizes
| Diameter | 5.55mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2185 |
| Shank Diameter | 5.41mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 25.5mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |



