M.A. Ford .7 MM DRILL STR-SHK
EDP: 30061
Sizes
| Diameter | 0.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0275 |
| Shank Diameter | 0.7mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 12.5mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





