M.A. Ford 1.35MM DRILL STR-SHK
EDP: 30185
Sizes
| Diameter | 1.35mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0531 |
| Shank Diameter | 1.35mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 16mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





