M.A. Ford .5 MM CENTER
EDP: 40201
Sizes
| Diameter | 0.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0196 |
| Shank Diameter | 3.15mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 31.5mm |
| Included Angle | 60° |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





