M.A. Ford 8.00M NC SPOT DRILL 120
EDP: 40321
Sizes
| Diameter | 8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3150 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64mm |
| Length of Cut | 26mm |
| Included Angle | 120° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





