M.A. Ford SA-9M CARBIDE BUR
EDP: 41009
Sizes
| Diameter | 25mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .9843 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 25mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SA-9M |
| Type of Cut | Single |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 35 |




