M.A. Ford SA-11M-F
EDP: 41069
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 50mm |
| Length of Cut | 12.7mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SA-11M-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 20 |






