M.A. Ford SA-2M-D CARBIDE BUR
EDP: 41201
Sizes
| Diameter | 8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3150 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64mm |
| Length of Cut | 19mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SA-2M-D |
| Type of Cut | Double Cut |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 7 |
| No. Flutes RH | 18 |






