M.A. Ford SD-3NFM CARBIDE BUR
EDP: 43185
Sizes
| Diameter | 9.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3740 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 53mm |
| Length of Cut | 7mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SD-3NFM |
| Type of Cut | Shear |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |






