M.A. Ford SF-6NFM CARBIDE BUR
EDP: 45285
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 25mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SF-6NFM |
| Type of Cut | Shear |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 10 |


