M.A. Ford SM-5M-F CARBIDE BUR
EDP: 47117
Sizes
| Diameter | 12.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5000 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 69mm |
| Length of Cut | 22mm |
| Included Angle | 28° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SM-5M-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 35 |



