M.A. Ford SG-53M CARBIDE BUR
EDP: 72197
Sizes
| Diameter | 4.8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1890 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 12.7mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SG-53M |
| Type of Cut | Single |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 15 |






