M.A. Ford 3/16 CON-RD FINE DI 14D
EDP: 76811
Sizes
| Diameter | 4.8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1890 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 12.7mm |
| Included Angle | 14° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SL-53M-F Diam |
| Type of Cut | Fine Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 19 |
| No. Flutes RH | 24 |






