M.A. Ford SA-42M-F CARBIDE BUR
EDP: 69069
Sizes
| Diameter | 2.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0945 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 11.1mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SA-42M-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 16 |






