M.A. Ford 3MM CYL-FLAT FINE EC-DI
EDP: 76522
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 14.3mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SB-43M-F Diam |
| Type of Cut | Fine Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 16 |
| No. Flutes RH | 20 |





