M.A. Ford 3MM TREE-RAD FINE DI
EDP: 76565
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 6mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SF-41M-F Diam |
| Type of Cut | Fine Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 16 |
| No. Flutes RH | 20 |








