M.A. Ford 3/32 SPHERE STD DI
EDP: 76547
Sizes
| Diameter | 2.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0945 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 2mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SD-41M Diam |
| Type of Cut | Std Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 10 |
| No. Flutes RH | 12 |





