M.A. Ford 1/16 CYL-FLAT STD DI
EDP: 76501
Sizes
| Diameter | 1.6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0630 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 6mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SB-41M Diam |
| Type of Cut | Std Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 8 |
| No. Flutes RH | 10 |







