M.A. Ford TIALN 1.20MM 4 FLT EM
EDP: 16064
Sizes
| Diameter | 1.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0472 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 3.6mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |








